Leasing nieruchomości

Czym właściwie jest leasing nieruchomości?

Pierwsze skojarzanie, jakie ma większość przedsiębiorców – leasing samochodu. I jest w tym dużo racji, ponieważ ok. 60% polskiej branży leasingowej dotyczy właśnie leasingu aut.

Ale co w przypadku kiedy nie mamy wystarczająco dużo gotówki? A chcemy finansować zakup nieruchomości dla firmy inaczej niż za pośrednictwem kredytu? Wtedy możemy zainteresować się leasingiem nieruchomości.

Jak w większości przypadków mamy do wyboru 3 opcje:

  • leasing operacyjny
  • leasing finansowy
  • pożyczkę leasingową

Zawsze musimy pamiętać, że punktem wyjścia do leasingu jest przedmiot. A to oznacza, że przed przystąpieniem do właściwej procedury, należy przedstawić leasingodawcy nieruchomość jaką chcemy finansować. Dopiero po wstępnej akceptacji, możemy zacząć zbierać wymagane dokumenty finansowe oraz wnioski.

Najważniejsze różnice między rodzajami finansowania dotyczą prawa własności. W przypadku leasingu operacyjnego, przez cały okres trwania umowy, właścicielem nieruchomości jest leasingodawca. Po spłacie wszystkich zobowiązań następuje przeniesienie prawa własności na leasingobiorcę.

W przypadku leasingu finansowego oraz pożyczki, nieruchomość musi być wykazana w ewidencji środków trwałych leasingobiorcy wraz z rozpoczęciem umowy.

skontaktuj się
z Doradcą Leasingowym!

Nieruchomość w leasingu operacyjnym

Wśród firm, z którymi współpracuję, tylko niektóre dają możliwość finansowania zakupu nieruchomości za pośrednictwem leasingu. W przypadku leasingu operacyjnego, minimalna cena obiektu musi wynosić 1,5mln złotych netto.

czytaj więcej >>

Nieruchomość w leasingu finansowym lub pożyczce

W większości firm, z którymi współpracuję, zasady przyznania leasingu finansowego/pożyczki są bardzo zbliżone do leasingu operacyjnego. Różnica jest taka, że sprzedaż może nastąpić nie tylko za pośrednictwem faktury VAT 23%. Może to być sprzedaż np. na fakturę zwolnioną z VAT.

czytaj więcej >>