Jaki leasing wybrać w Mińsku Mazowieckim?

Aby wiedzieć jaki leasing dopasować do swoich potrzeb, warto wiedzieć, co może być przedmiotem leasingu oraz jakie są podstawowe różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym. Te informacje uzyskasz, po przeczytaniu poniższego wpisu. Dowiesz się też, jak szukać doradcy leasingowego w Mińsku Mazowieckim.

Co może być przedmiotem umowy? Leasing Mińsk Mazowiecki

Ustawowa definicja brzmi: „przedmiotem leasingu może być rzecz ruchoma lub nieruchoma, służąca celom zarobkowym użytkownika, dobro o charakterze inwestycyjnym, w rachunkowości przedsiębiorstw zwane środkiem trwałym”.

W praktyce możesz wziąć auta osobowe, samochody dostawcze, ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy, maszyny budowlane, koparki, rowery, autobusy, komputery i oprogramowanie, drukarki, telefony, meble biurowe czy maszyny produkcyjne, linie produkcyjne, sprzęt fitness/na siłownię, wszelkie urządzenia medyczne, fotele masujące, spadochrony, stoły rehabilitacyjne, sprzęt RTV, sprzęt nagłośnieniowy, kinowy, łodzie, skutery, samoloty, karetki, wozy strażackie, lokale usługowe itd...

I tak można wymieniać jeszcze długo. W większości przypadków mówimy tutaj zarówno o przedmiotach nowych, jak i używanych. Nie spotyka się finansowania leasingiem usług, ludzi, działek, mieszkań pod wynajem, domów jednorodzinnych, lokali mieszkalnych. Jeśli chcesz poznać szczegóły, koniecznie umów się na bezpłatne konsultacje z doradcą leasingowym z Mińska Mazowieckiego.

Kiedy brać, a kiedy nie brać leasingu?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi – brać wtedy, kiedy potrzebujesz i wiesz, że możesz spłacić przedmiot. Nie brać, wtedy kiedy jest to chwilowa zachcianka, potrzeba pokazania się itd.

Jakie są podstawowe różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym?

Istotą leasingu operacyjnego jest to, że przedmiot umowy należy do leasingodawcy. Inaczej mówiąc, jest składnikiem majątku firmy leasingowej, a co za tym idzie, to firma leasingowa dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W leasingu operacyjnym zyskujesz:

  • możliwość rozliczania wszystkich rat, opłaty wstępnej i wykup, jak również dodatkowych czynności, które znajdą się na fakturze jako koszty uzyskania przychodu;
  • możliwość rozliczenia wszystkich kosztów eksploatacyjnych;
  • możliwość odliczenia podatku VAT (w większości przypadków pełen VAT, dla samochodów osobowych najczęściej połowa z 23%).

Przyjęło się określać leasing operacyjny jako znakomitą „tarczę podatkową”. Dla porównania leasing finansowy (inaczej kapitałowy) to rozwiązanie pomiędzy leasingiem operacyjnym a kredytem. Właścicielem przedmiotu jest nadal leasingodawca, ale już odpisów amortyzacyjnych dokonujesz Ty (Twoja firma), czyli leasingobiorca. Kosztem uzyskania przychodu są jedynie odsetki, zgodnie z harmonogramem spłat. Pozostałe koszty i faktury wynikające z eksploatowania maszyny lub samochodu, są tak samo kosztem uzyskania przychodu, jak w leasingu operacyjnym.

W leasingu finansowym minimalny okres trwania umowy leasingowej nie jest ograniczony przez amortyzację. Często jednak firmy leasingowe (na podstawie własnych zapisów) wymagają, aby umowa trwała co najmniej 6 miesięcy. W leasingu finansowym nie występuje osobny wykup, więc po opłaceniu ostatniej raty (lub noty odsetkowej) stajesz się właścicielem przedmiotu.

Najczęściej wskazywanym przez klientów minusem leasingu finansowego jest to, że wymaga opłacenia całego podatku VAT na początku umowy wraz z opłatą wstępną do leasingu. Mam na myśli cały VAT za przedmiot oraz VAT od odsetek. W niektórych przypadkach można odroczyć spłatę VAT o 3 miesiące.

Jakiego doradcę leasingowego wybrać?

Aby wiedzieć jakiego doradcę leasingowego wybrać, warto wiedzieć, czym doradca się zajmuje oraz w jakim zakresie może pomóc Twojej firmie. Jeśli jesteś z Mińska Mazowieckiego, możesz skorzystać z doradztwa stacjonarnego lub online eksperta Łukasza Kiełka. Indywidualnie dopasowane rozwiązanie skrojone do potrzeb klienta, gwarantowane!

Czym się zajmuje doradca leasingowy?

Doradca leasingowy to przede wszystkim osoba, która pomaga przedsiębiorcom w uzyskaniu finansowania na prowadzenie działalności w postaci leasingu. Zadaniem doradcy jest wyszukanie i dopasowanie oferty do potrzeb i możliwości swojego klienta. Doradca leasingowy, w imieniu klienta, negocjuje warunki umowy leasingowej.

Najlepiej, aby był to niezależny doradca, który współpracuje z kilkoma bądź kilkunastoma firmami leasingowymi. Tylko doświadczony partner będzie wiedział, w jakim kierunku iść, aby procedura była przeprowadzona łatwo i z pozytywnym skutkiem dla klienta.

Jak doradca leasingowy może Tobie pomóc?

Zadaniem doradcy jest również przygotowanie wymaganej dokumentacji, sprawdzenie możliwości finansowych klienta oraz wypełnienie i złożenie odpowiedniego wniosku leasingowego. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku najczęściej jest także odpowiedzialny za podpisanie umowy z klientem, a następnie dostarczenie podpisanej umowy do danej firmy leasingowej.

Doradca leasingowy nie opuszcza klienta po podpisaniu umowy. Pomaga przejść wszystkie etapy, których finałem jest uruchomienie umowy leasingowej, ale później wspiera klienta, w razie kiedy pojawiają się pytania lub problemy w trakcie trwania umowy.

Współpraca z doświadczonym doradcą leasingowym w Mińsku Mazowieckim pozwala zaoszczędzić przede wszystkim czas, a na drugim miejscu także pieniądze. Doradca leasingowy podpowie, jak zachować się w razie problemów w trakcie trwania umowy, przestrzeże przed niepotrzebnymi kosztami dodatkowymi, wskaże niekorzystne zapisy umowy leasingowej.

Leasing w Mińsku Mazowieckim? Skorzystaj z pomocy doradcy Łukasza Kiełka!