Leasing dla nowej firmy – co warto wiedzieć?

Miano „nowej firmy” dla każdego leasingodawcy może być innym pojęciem. Inne mogą być też zasady udzielania leasingu czy oferty dotyczące konkretnego środka trwałego. Mimo wszystko warto mieć świadomość tego, że istnieją leasingi dla nowych firm, które pozwalają na dynamiczny rozwój i zwiększenie konkurencyjności na rynku przedsiębiorstwa. Wszelkie kwestie związane z taką formą finansowania inwestycji warto – ze względu na indywidualny charakter – omówić z niezależnym doradcą finansowym. W artykule przedstawiono jednak kilka ogólnych zasad, które w wielu przypadkach dotyczą właśnie leasingu dla nowej firmy. Sprawdź szczegóły! 

Kiedy i na co może wziąć leasing nowa firma? 

Branża leasingowa jest bardzo elastyczna, a firmy udzielające leasingów stale udoskonalają swoje oferty, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nawet tych klientów, którzy nie mogą potwierdzić swojej stabilnej sytuacji ekonomicznej. Warto jednak mieć świadomość tego, że leasing dostępny już od pierwszego dnia działania biznesu wciąż jest mało popularny. Jeśli już uda się przedsiębiorcy znaleźć tego typu propozycję firmy leasingowej, koniecznie powinien on omówić przedstawione warunki z niezależnym doradcą leasingowym. Pozwoli to uniknąć podpisania umowy z niekorzystnymi klauzulami. 

Jeśli chodzi o oferty leasingowe dla nowych firm, warto wiedzieć, że nie każdy leasingodawca jest otwarty na współpracę z młodymi przedsiębiorstwami i startupami. Propozycje dotyczą zaś przede wszystkim leasingu samochodu oraz leasingu komputerów. Nowo założona firma praktycznie nie może liczyć na pozyskanie finansowania w formie leasingu na specjalistyczne inwestycje. Oczywiście doradcy leasingowi są w stanie zaproponować rozwiązania, które otwierają drogę również w takich sytuacjach. Niezbędne będzie jednak zgromadzenie sporego wkładu własnego oraz poręczenia innego przedsiębiorstwa (Pamiętaj! Niektóre firmy leasingowe akceptują poręczenie osobiste udziałowców firmy lub zarządu). 

 

Pytanie: Ile miesięcy musi działać na rynku firma, by przestała być uznawana za „nową”? 

Odpowiedź: Zależy to od konkretnego leasingodawcy. Może być to okres od kilku do kilkunastu miesięcy. 

 

Pytanie: Na co najczęściej biorą leasing nowe firmy? 

Odpowiedź: Nowe firmy najczęściej finansują w ramach pozyskanego leasingu komputery czy też samochody. 

Jak uzyskać leasing dla nowej firmy? Warunki leasingu dla nowej działalności gospodarczej 

Jak już wcześniej wspomniano, firmy udzielające leasingów prześcigają się w coraz to nowszych ofertach dla przedsiębiorców. Niektóre z nich reklamują swoje propozycje, jako te niewymagające udokumentowanej historii finansowej nawet w przypadku przedsiębiorstwa dopiero zaczynającego swoją działalność na rynku. Na ogół możliwe jest to jednak w sytuacji, w której nowa firma zapewni m.in.: 

  • wysoką opłatę wstępną; 
  • poręczenie od innej firmy; 
  • gwarancję odkupienia środka trwałego od dostawcy. 

Z pełniejszą dokumentacją można starać się o korzystniejsze warunki leasingu dla nowej firmy. Wtedy leasingodawca zwróci z pewnością uwagę na: 

  1. Doświadczenie w branży. Jeśli właścicielem nowej firmy jest osoba mająca doświadczenie w określonej branży (np. zajmowała wysokie stanowiska w przedsiębiorstwach o podobnym profilu działalności), z pewnością będzie postrzegana jako bardziej wiarygodna.
  2. Wielkość majątku firmy. Mowa nie tylko o majątku firmy, w postaci ruchomości i nieruchomości, ale także o majątku jej właściciela czy ewentualnych współwłaścicieli. W przypadku spółek ważny jest m.in. kapitał zakładowy. 
  3. Wielkość obrotu. Niektóre nowe firmy mogą pochwalić się sporym obrotem od pierwszych chwil działalności. Z pewnością ułatwi to im wynegocjowanie wraz z doradcą leasingowym dobrej umowy u wybranego leasingodawcy. 
  4. Deklarowaną wpłatę własną. Wpłata własna to jeden z najważniejszych parametrów każdego leasingu, o czym należy pamiętać. Im wyższa, tym łatwiej o leasing dla nowej firmy. Należy też podkreślić, że młode przedsiębiorstwa na ogół muszą zapewnić od 15 do 25% wartości ruchomości. Oczywiście niektórzy leasingodawcy proponują oferty będące odstępstwem od tej niepisanej reguły. 

3 zalety leasingu dla nowo otwartej firmy? 

Leasing dla nowo otwartej firmy jest korzystny, ponieważ pozwala młodemu przedsiębiorstwu na szybki rozwój oraz konkurowanie na rynku nawet z doświadczonymi graczami! Szczególnie warto jednak zwrócić uwagę na porównanie takiej formy finansowania inwestycji z kredytem. Po pierwsze, leasing dla nowej firmy jest zwykle łatwiejszy do uzyskania od kredytu. Po drugie, procedury z nim związane – np. z leasingiem na samochód – są szybsze i mniej skomplikowane niż w przypadku kredytu na firmę. Po trzecie, leasingobiorca ma możliwość wliczenia do kosztów uzyskania przychodu wkładu własnego i rat leasingowych – zależy to jednak od rodzaju leasingu oraz formy opodatkowania działalności gospodarczej. 

Jakie dokumenty zwykle należy przygotować przy leasingu dla nowej firmy? 

Lista dokumentów, które potrzebne są do wzięcia leasingu dla nowej firmy np. na samochód, jest długa, nawet jeśli mowa o „błyskawicznym” leasingu na uproszczonych zasadach. Z pewnością potrzebny będzie dobrze wypełniony, kompletny wniosek leasingowy oraz wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Niezbędny będzie także dokument tożsamości właściciela firmy, a w niektórych przypadkach również i deklaracja podatkowa oraz majątkowa. Ponadto wymagane może być oświadczenie o zobowiązaniach czy też oświadczenie o niezaleganiu z opłatami w organach takich jak Urząd Skarbowy i ZUS. Dokumentów czy poświadczeń sytuacji ekonomicznej firmy, o które poprosi firma leasingowa, może być jednak więcej! 

Dlaczego warto wziąć leasing dla nowej firmy z pomocą doradcy leasingowego? 

Powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z niezależnym doradcą leasingowym, jest naprawdę wiele. Przede wszystkim nowy przedsiębiorca dowie się, jakie są różnice między leasingiem operacyjnym, leasingiem finansowym, a pożyczką leasingową. Ponadto zyska wiedzę dotyczącą sposobu rozliczeń leasingu, a więc odpowie sobie na pytanie, czy swoje raty będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Ponadto doradca leasingowy pomoże przedstawić firmę klienta w oczach leasingodawcy, jako wiarygodną. 

Liczyć można również na znalezienie oferty leasingowej dopasowanej do potrzeb i możliwości oraz na wynegocjowanie lepszych warunków leasingowych. Doradca leasingowy zapewnia także łatwe przejście przez cały proces pozyskiwania leasingu. Przygotuje kompletny wniosek leasingowy, dopełni w imieniu klienta wszelkich formalności, a także zadba o właściwe przekazanie przez leasingodawcę środka trwałego. Z doradcą leasingowym warto też współpracować po podpisaniu umowy – niezależny ekspert pomoże w rozwiązywaniu sporów z leasingodawcą, w renegocjowaniu postanowień leasingu czy też w wykupie środka trwałego będącego podstawą danego leasingu dla nowej firmy. Korzyści współpracy z doradcą leasingowym takim jak ekspert Łukasz Kiełek, jest naprawdę wiele! 

 

Na co zwrócić uwagę przed pierwszym leasingiem? Twój doradca leasingowy Łukasz Kiełek wyjaśnia! Kliknij link

pozostałe wpisy

kontakt

Najłatwiej po prostu do mnie zadzwonić. Jednak gdybym nie odbierał, możesz do mnie napisać.
Zostaw kontakt zwrotny, a na pewno odpowiem!


lukasz-kielek-formularz

Formularz Kontaktu

Imię i Nazwisko*:


E-mail:


Telefon


Temat wiadomości


Wiadomość