Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać leasing?

Procedury oceny ryzyka – uproszczone i standardowe 

Leasing to stosunkowo łatwo dostępny sposób sfinansowania samochodu czy też innego środka trwałego w firmie. Nie oznacza to jednak tego, że jest on udzielany przez leasingodawców bez żadnych ograniczeń czy weryfikowania sytuacji finansowej potencjalnego leasingobiorcy. Jakie kryteria brane są zatem pod uwagę i dlaczego o leasing najlepiej starać się za pośrednictwem niezależnych ekspertów tj. doradców leasingowych? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu! 

Warunki do uzyskaniu leasingu 

Aby leasingodawca udzielił leasingu, przede wszystkim leasingobiorca musi uwiarygodnić to, że leasing zostanie w pełni spłacony, a wydany do użytkowania środek trwały nie zostanie zniszczony czy sprzeniewierzony. Większość firm leasingowych wykonuje swoiste badanie klienta, które nazywane jest oceną ryzyka. Uszczegóławiając, zastosowana może zostać procedura uproszczona lub też standardowa. Na czym one polegają? 

Procedury oceny ryzyka w firmach leasingowych 

Każda firma leasingowa ma własne wewnętrzne procedury oceny ryzyka, które oczywiście zgodne są z przepisami prawa oraz branżowymi standardami. Warto podkreślić, że procedury te znacznie różnią się od siebie w zależności od rodzaju środka trwałego, który ma być objęty finansowaniem. Zwykle samochody osobowe objęte są procedurą uproszczoną. Oznacza to, że wnioskujący nie jest zobowiązany do przedstawiania licznych dokumentów potwierdzających swoją wypłacalność.

Inaczej jest w przypadku pojazdów o znacznej wartości (np. najnowsze auta marek premium), maszyn specjalistycznych, urządzeń medycznych czy technologii przemysłowych. W przypadku takich środków trwałych najczęściej finansowanie odbywa się na drodze procedury standardowej zwanej inaczej pełną. Opiera się ona na badaniu zdolności kredytowej wnioskującego na podstawie deklaracji podatkowych, historii BIK, a nawet innych dokumentów finansowych. Dodać warto, że niektóre firmy leasingowe podchodzą do oceny ryzyka bardzo restrykcyjnie. Dzięki temu mogą jednak wyjść do klienta z naprawdę atrakcyjną ofertą! Niskie ryzyko wiąże się bowiem z wysokim zaufaniem… 

Uproszczona procedura oceny ryzyka – kryteria leasingowe 

Tańsze, popularniejsze i mniej specjalistyczne środki trwałe wykorzystywane w firmach można zwykle uzyskać w ramach skorzystania z uproszczonej procedury oceny ryzyka. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona prosta i zapewnia błyskawiczne sfinalizowanie sprawy. Często do tego stopnia uproszczona, że podpisanie umowy leasingowej łączy się z wydaniem przedmiotu umowy. W większości przypadków przy uproszczonej procedurze oceny ryzyka wnioskujący podaje dane z dowodu osobistego, jak przedstawiciel firmy. A do tego uzupełnia podstawowe dane dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Firma leasingowa przede wszystkim zweryfikuje to, jak długo działa firma i czy nie widnieje w rejestrze dłużników. Część leasingodawców wymaga, by działalność była zarejestrowana co najmniej kilka miesięcy. Są firmy, które udzielają leasingów już od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności. Ale na rynku działają firmy leasingowe, które wymagają dłuższego minimalnego okresu prowadzenia firmy tj. nawet roku! 

W uogólnieniu można zatem przyjąć, że firmy o wiarygodnej działalność i obecności na rynku, chociaż od 3-6 miesięcy, bez trudu uzyskują dobre warunki leasingu samochodu, w ramach procedury uproszczonej.

Warto wiedzieć! Przedsiębiorstwa o długoletniej praktyce, potwierdzonej renomie i nienagannej opinii instytucji finansowych czy kontrahentów mogą liczyć na to, że w ich przypadku procedura uproszczonej oceny ryzyka będzie miała zastosowanie nie tylko do samochodów, ale także droższych i bardziej specjalistycznych środków trwałych. Jednocześnie trzeba mieć świadomość tego, że każda firma leasingowa działa na własnych zasadach. 

Standardowa procedura oceny ryzyka – kryteria leasingowe 

Procedura standardowa oceny ryzyka stosowana jest przy ubieganiu się o finansowanie środków trwałych stanowiących większe ryzyko dla leasingodawcy. Przykładem są maszyny specjalistyczne, wyposażenie zakładów przemysłowych, drogi sprzęt IT, nowe technologie medyczne czy nawet samochody osobowe, pochodzące z nieznanego źródła. W ramach procedury pełnej firma leasingowa bada zdolność leasingową przedsiębiorcy, co wymusza na wnioskującym przedstawienie dokumentów ukazujących w wiarygodny sposób sytuację finansową i majątkową. Twardymi „dowodami” są:

  • sprawozdania finansowe, PIT bądź CIT;
  • wydruki KPiR;
  • bilanse i rachunki wyników;
  • ewidencje środków trwałych w firmie; 
  • w skrajnych przypadkach nawet deklaracje podatkowe lub oświadczenia ZUS. 

Mowa zatem o wszelkich dokumentach wskazujących na to, że spłata przedmiotu leasingu nie będzie zagrożona, a sposób użytkowania środka trwałego będzie zgodny z postanowieniami umowy. 

Warto wiedzieć! Prócz twardych dowodów przedstawiających sytuację finansową przedsiębiorstwa, firmy leasingowe stosują również tzw. miękką ocenę wiarygodności. Polega ona na sprawdzaniu informacji o przedsiębiorstwie dostępnych w Internecie, Social Mediach, notkach prasowych. Niekiedy przedstawić trzeba referencje własnych klientów i kontrahentów. 

Dlaczego pomoc doradcy leasingowego jest nieoceniona? 

Współpraca z doradcą leasingowym to wiele korzyści dla potencjalnego leasingobiorcy. Niezależny ekspert nie tylko pomoże wybrać najlepszego leasingodawcę oraz skrojoną na miarę potrzeb ofertę, ale zadba o przeprowadzenie negocjacji oraz podpisanie umowy. Doradca leasingowy może również kontrolować przebieg leasingu, wspierając klienta w różnych sprawach spornych i nieścisłościach. 

W kontekście procedury oceny ryzyka, współpraca z doradcą leasingowym to dla firmy leasingowej oznaka zaangażowania klienta, który podwyższa tym samym swoją wiarygodność. Ekspert do spraw leasingów z pewnością będzie zaś czuwał nad interesami leasingobiorcy tak, by wypracować dla niego indywidualne rozwiązania, często niedostępne dla firm wnioskujących o leasing bez wsparcia doświadczonego, znającego procedury specjalisty. 

Leasing okiem eksperta leasingowego Łukasza Kiełka 

Chcesz dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda przyśpieszona procedura oceny ryzyka przy uzyskiwaniu leasingu? A może interesuje Cię kwestia VAT-u w ubezpieczeniach w leasingu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z opiniami ekspertami leasingowego Łukasza Kiełka w materiale video:

 

Jak WYBRAĆ najtańsze i najlepsze UBEZPIECZENIE na samochody w leasingu?  Kliknij link

 

pozostałe wpisy

kontakt

Najłatwiej po prostu do mnie zadzwonić. Jednak gdybym nie odbierał, możesz do mnie napisać.
Zostaw kontakt zwrotny, a na pewno odpowiem!


lukasz-kielek-formularz

Formularz Kontaktu

Imię i Nazwisko*:


E-mail:


Telefon


Temat wiadomości


Wiadomość